Amalgám kivezetés (méregtelenítés)Amalgám töméskor az amalgám még nem megkötött formába kerül a szájba, ekkor a Hg bejutása a szervezetbe jelentős. A megkötött anyagból a rágás során szintén felszabadulhat a Hg, főképpen erős rágógumizás vagy fogcsikorgatás során. A rosszul kidolgozott tömések, valamint forró és savanyú ételek is fokozhatják a felszabadulást. Svéd munka-egészségügyi kutatók publikálták, hogy méréseik szerint a számítógép monitor előtt dolgozók amalgám töméseiből felszabaduló higany mennyisége a monitorsugárzás hatására jelentősen megnő. Szervezetünkben, a vesében történik a kiválasztódása, de csak egy része ürül ki, a többi a szervezet különböző részeiben lerakódik, úgymint a máj, lép, bőr, haj. De átjut a vér-agy gáton és bejut az agyba is, ahol a felezési ideje 20 év. Átjut a méhlepényen és kiválasztódik az anyatejbe is.
Jól ismert tény, hogy a higany elnyomja az immunrendszer működését. Az amalgámtömésekben lévő higany a szervezet védekezőképességét gátolja. A higany az egyetlen anyag, melynek hatására a baktérium ellenállóvá válik az antibiotikumokkal szemben. Bár a fogíny betegséget egy baktérium okozza, kutatások kimutatták, hogy az amalgámtömések eltávolítása gyakran erre is pozitív hatással van. Tudományos kutatásokkal kimutatták, hogy a higany elősegíti a fertőzéses megbetegedéseket, különösen a gombák és baktériumok elszaporodását.
A test higanytól való megtisztítása tehát megnöveli immunrendszerünk hatékonyságát és ezáltal a test öngyógyító képességét.
A szervezetben lerakódott higany un. késői vagy késleltetett allergiás reakciót okozhat. Mivel ez a reakció nem az allergén bejutását követően alakul ki, nehéz azonosítani a kiváltó anyagot.
Tünetei: migrénszerű fejfájás, emésztési zavarok, fáradtság, depresszió, ízületi fájdalmak, hasi fájdalmak, hajhullás, bélpanaszok. A mindennapi gyakorlatban számtalanszor találkozunk olyan pácienssel, aki arról panaszkodik, hogy fáradékony, vagy bizonytalan hasi panaszai vannak, vagy sokat fáj a feje, és orvostól orvoshoz jár, vizsgálták számtalanszor, de igazán okot nem találtak. A legritkább esetben kerül sor az allergének keresésére, góckutatásra, fogászati fémszűrésre, illetve méregtelenítésre.
Megoldás: Az amalgám tömések eltávolítása önmagában nem elegendő, szükség van a lerakódott nehézfémek kivezetésére is! 1. Amalgám tömések eltávolítása
Nehézfémterhelés szempontjából a legnagyobb odafigyelést, szakértelmet és felszereltséget igénylő lépés, kellő felkészültség hiányában a károkozási kockázat sokkal nagyobb, mint az ígért haszon.
Az első lépés az amalgám tömések és egyéb fémek eltávolítása a szájüregből. A legoptimálisabb, ha az egész procedúra un, kofferdám izolálásban történik, ami tulajdonképpen egy gumilepedő, amit a fogorvos ráhúz a kérdéses fogra, és egy kapoccsal rögzít, majd egy keretet rak rá, ez a nyálrekesz tulajdonképpen megakadályozza, hogy az eltávolításra kerülő tömésből bármennyi a szájüregbe kerüljön.
A másik lehetőség, ha az asszisztensnő közben nagy teljesítményű szívót használ a törmelék elszívására, így távolítva el az amalgámtömést, evvel megakadályozva, hogy a darabkái a szájüregbe kerüljenek.
2. Kivezetés, méregtelenítés
Az, hogy eltávolítjuk az amalgámtöméseket a fogakból az csak a kezdet. Nem jelenti, hogy evvel a szervezet megszabadult a lerakódott nehézfémektől. Gyakran kérik a betegek az összes amalgámtömésük kicserélését, mely esetben kivezetési protokoll hiányában felléphet, az un. toxicalis decompensatio tünetcsoport. Tünetei: émelygés, hányinger, emésztési zavarok, haspuffadás, idegesség, szédülés, bőrpír, vérnyomás ingadozás. Mindenképpen szükség van a kivezetésre, illetve a szervezet méregtelenítésére, melynek időtartama általában 3-7 hónap. Ez alatt az idő alatt nemcsak a gyógyszerek rendszeres szedése, hanem a táplálkozás átalakítása is fontos. A szervezetben (bélnyálkahártya, nyirokszövet, kötőszövet, kiválasztó rendszer, csontok, ízületek, idegszövet stb.) lévő lerakódások, évek, évtizedek alatt történtek, ezek mobilizálásához és eltávolításához, kiválasztásához is időre van szükség. A mobilizálás és kiválasztás folyamatát nevezzük kivezetésnek.
Ezt legegyszerűbben gyógynövényekkel és biológiailag aktív anyagokkal tehetjük meg. Célszerű a nehézfém-mentesítést, kivezetést, általános méregtelenítési eljárásokkal kiegészíteni:
- Kólón-hidroterápia, vastagbélátmosás, hashajtás, szauna
- Diéták
- Böjt a méregtelenítés megkezdésekor, majd a kezelés alatt is, heti egy léböjtnap; csak friss gyümölcslevek, gyógyteák, préselt zöldséglevek fogyasztása, az egyhetes böjtkúrát 1-2 napos léböjt vezeti be, majd 3-4 napos magkúra követi; napi egyszeri tengeri sós vízben főtt, enyhén fűszerezett, kásaszerű árpa, köles, hajdina vagy barna rizs (Jang-típusú gabonák). A magkúra alatt folyamatosan, gyümölcs-, zöldséglevek, gyógyteák fogyasztása.
A böjt utáni étkezés általános szempontjai: az egyhetes böjt után fokozatosan térjünk át a nehezebb ételek fogyasztására, a főtt zöldségre, szója-, olíva-, tökmagolajon vagy egyéb hidegen sajtolt olajon, serpenyőben enyhén megpirított, párolt zöldségekre (így nincs tápértékveszteség).
Alapjavaslatok:
- a zsíros ételek, vörös húsok és sertéshús kerülése,
- hal, tengeri hal legalább hetente egyszer,
- sütés helyett párolás,
- sok gyümölcs, zöldség,
- teljes őrlésű kenyér,
- hidegen sajtolt olajok a salátákhoz is,
- főtt paradicsomos ételek (nem ketchup), szójatermékek, sárgarépa, spárga,
- tengeri só használata, a fehér cukor és a túl erős fűszerek kerülése,
- napi egy pohár vörösbor vagy sör,
- rendszeres mozgás, heti egyszeri kiránduló vagy sétanap, az ideális testsúly beállítása,
- a dohányzás kerülése.
A gyógyszeres kezelés általános szempontjaiAlkotócsoportok:
- Nyomelemek - szelén, cink, kalcium, magnézium, mangán, réz, vas.
- Vitaminok - A-, C-, E-, B1-, B2-, B6-, B12-, folsav.
- Antioxidánsok - koenzim Q10, C-, E-vitamin, ß-karotin (A-vitamin), flavonidok (növények által szintetizált antioxidánsok) resveratrol (piros szőlő, vörösbor), zöld tea, licopin (a paradicsom piros színét adó anyag, főtt állapotban).
- Homeopátiás és homeopátiás jellegű készítmények
- monokomponensű szerek - az amalgámtömés komponenseinek megfelelően az ún. "gyógyszerképi hasonlóság alapján"; Mercurius solubilis, Mercurius corrosivus, Argentum nitricum, Argentum metallicum, Zincum metallicum, Cuprum metallicum jön szóba (lásd: Magyar Fogorvos 2002/1.).
- Komplex szerek - pl. Lymphomyosot/Heel, spagyrikus szerek: a Phönix-csoport tagjai.
- Nosodák - pl. Silberamalgam.
- Egyéb készítmények - fokhagyma, galagonya, fagyöngy, yucca, aloe vera, szójalecitin.
- Folyadékbevitel - léböjt, higított zöldség-, gyümölcslevek, szénsavmentes, lúgos ásványvizek, higított gyógyvizek, a szükséges folyadékbevitel napi 1,5-2 liter.
- Gyógyteák - zöld tea, csalán, borsmenta (a borsmentatea homeopátiás gyógyszerek alkalmazása során időlegesen kerülendő), hibiszkusz, kamilla, egyéb méregtelenítő teakombinációk, pl. aranyvesszőfű, diólevél, bodzavirág, nyírfalevél és egyéb gyári teakombinációk, a teákat ne cukorral ízesítsük, hanem ha szükséges, barna cukorral vagy jó minőségű mézzel. A cukorfogyasztás az egész méregtelenítés alatt kerülendő.
Nehézfém-mentesítés protokollA MOBOT által 1998 óta javasolt gyógyszerelési program:
Az alkalmazott terápiát a terheléses tünetek súlyossága határozza meg.
- Alap I. (egy hónapig) az összes fémtömés eltávolítása alatt elkezdve és a befejezés után is folytatva
Se | 150 - 200 mg/nap |
Zn | 20 mg/nap |
A-vitamin | 50.000 NE (100 mg) |
C-vitamin | 200 - 500 mg/nap |
E-vitamin | 100 - 200 mg/nap |
Folsav | 1 - 3 mg/nap |
Folyadékbevitel | 1.5 - 2 liter/nap |
- Alap II. (három hónapig) az 1. pontban említettek, plusz: Coenzym-Q 10 10 - 30 mg/nap,
- Specifikus, (5 - 8 hónapig) az 1. és 2. pontban említettek plusz: B6-vitamin (50 mg/nap egy hónapig), magnézium (100 mg/nap egy hónapig), B1-vitamin (50 mg/nap egy hónapig), B12-vitamin (15?-25 mg/nap egy hónapig), kalciumpótlás két hónapig, homeopatikumok: Merc. sol., Zinc. met., Arg. nitr., Arg. met., Arnica, D 4? - D 12 potenciálban.
- Terhesség és szoptatás alatt csak vitaminkészítmények adhatók!
- Gyerekeknek 14 éves korig homeopátiás komplexeket célszerű csak adni.
Gyógyszerezési előírásokA vitamin- és nyomelem-készítményeket étkezés előtt, alatt és után is bevehetjük, ha csak naponta egyszeri az előírás, azt legjobb reggel 7 és 9 óra között megtenni, a hatásosabb felszívódás miatt. Az egyéb táplálék-kiegészítőket is - kivéve, ha más az előírás - reggel célszerű bevenni. A homeopátiás gyógyszerek beszedése előtt és után 20 percig tilos az étel-, italfogyasztás, a kezelés teljes ideje alatt kerülendők a mentolos készítmények: fogkrém, szájízesítő, rágógumi, a mentatea (a mentol, a homeopátiás gyógyszerek felszívódását akadályozza, kaphatók mentolmentes és kifejezetten homeopátiás összetételű fogkrémek is a borsmentatea csak akkor fogyasztható - bélnyálkahártya-védő, regeneráló hatás - ha homeopátiás szert nem szedünk).
Javaslatunk:
- Alap, egy hónapig:
3x2 Biocink
3x1 Spirulina
2x1 Veican
2x2 Chitosan egy hétig, majd 2x1
Antilipid tea 1,5-2 liter naponta melegen - Alap: (három hónapig) az 1. pontban említettek, plusz:
Coenzym-Q napi 1 kapszula
Cholican (resveratrol) első héten 1 kapszula, utána 2x1 - Specifikus, (5 - 8 hónapig) az 1. és 2. pontban említettek plusz:
2x fél Magnézium ivóampulla
Fél tasak biokalcium, vagy 2x1 Lecitines kalcium
Rendelőnkben a méregtelenítéshez javasolt, a Tiens cég által gyártott nagyhatású,
természetes biotermékek is megvásárolhatóak.